Polub nas na FB!

Biszkopt Reni

według sprawdzonego przepisu babci

Zrobić dobry biszkopt to nie taka prosta sprawa. Tak się przynajmniej Matce długi czas wydawało. Dopóty, dopóki jednak nie poznała przepisu na biszkopt Reni. A właściwie nawet nie idzie o proporcje biszkoptowego ciasta, co o samo jego pieczenie. Niemniej proporcje muszą być zachowane.

Matka-kura do przygotowania biszkoptu najpierw zaopatruje się w:

  • 5 jajek,

  • 1 szklankę mąki pszennej,

  • 2/3 szklanki cukru,

  • 2 łyżeczki cukru waniliowego,

  • 1 łyżeczkę cukru do pieczenia.

Aby biszkopt miał piękny żółty kolor i niepowtarzalny egzotyczny smak, Matka dodaje 1 łyżeczkę kurkumy. Ale to bardziej taka ekstrawagancja niźli konieczność. Kto co lubi.

Dzięki przyprawie biszkopt ma zupełnie inny smak od typowego biszkoptu. Cipciaki mówią, że to ciasto o smaku kurczaka!

Robota przy biszkoptowym cieście też mało skomplikowana, ale istotna jest jednak kolejność mieszania i łączenia składników. Istotne jest też, aby całą pracę wykonać ręcznie, a nie przy pomocy miksera!

Najpierw Matka zajmuje się jajami. Rozdziela białka od żółtek, i te pierwsze, ze szczyptą soli, ubija na sztywną pianę. Do piany dodaje cukier i cukier puder i miesza do momentu, aż cukier zupełnie się rozpuści. Dopiero potem dodaje żółtka.

Gdy masa jajeczno-cukrowa jest gotowa dosypuje Matka mąkę – koniecznie wcześniej przesianą – i ewentualnie łyżkę kurkumy. Dokładnie miesza. Na koniec dopiero, na bardzo wolnych obrotach lub łyżką miesza powstałą masę z łyżeczką proszku do pieczenia.

Gotową masę przelewa do foremki wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej tłuszczem i opruszonej mąką.

Piecze Matka biszkopt w temperaturze 180ºC około 35 minut. Bez termoobiegu!

I teraz najważniejsze! Do nagrzanego piekarnika, przed wstawieniem ciasta, wstawia matka na jego najniższą półkę garnek z wodą. Nie wie Matka czemu ma to służyć, ale zgodnie ze słowami Reni, przyczynia się to do pięknego wyrośnięcia biszkoptu. I zresztą jest tak właśnie jak Renia powiedziała. Biszkopty pieczone według tego sposobu są pięknie wyrośnięte i to na dodatek równiutko, a nie ze wzgórkiem na środku ciasta.

Biszkopt z tego przepisu jest pyszny nawet gdy nie jest niczym przełożony. Matka podaje swoim Cipciakom biszkoptowe ciasto z ciepłymi owocami, na przykład smażonymi truskawkami czy malinami.

Biszkoptowe placki mogą również być podstawą każdego tortu. Kto jak lubi i potrzebuje.

Smacznego!