Polub nas na FB!

Ciasto drożdżowe

takie, jak Bandzia Wandzia zawsze robiła

Wakacje Matka-kura najchętniej spędzała u dziadków. Świeże powietrze na wsi, to jest to. Fakt, że i pracy sporo było – bo i trzeba było pomóc. Przy obrządku zwierząt trzeba było: podebrać jajka, narwać mleczu dla królików i je nakarmić, zrobić i dać świnkom jeść, przynieść wody dla krowy. W sadzie zaś zebrać rośliny aktualnie owocujące, w ogrodzie plewić grządki, a na pobliskiej dziadkowej łące pomagać dziadkowi przy podbieraniu koszonej trawy. Żadna z sióstr małej Matki nie miała przyjemności z takich prac i z pobytu u dziadków. Zaś mała Matka-kura uwielbiała takie właśnie wakacje.

Ale wakacyjny pobyt u dziadków, to nie tylko praca. To także niepowtarzalne smaki, jakie tylko z babcinej kuchni i spod babcinej wprawnej ręki wyjść mogły. I właśnie takim jedynym, niepowtarzalnym smakiem są drożdżowe bułki, które dla wnuków Bandzia Wandzia robiła. I na słodko – z owocami lub z powidłami, i na słono – z kapustą, z soczewicą lub kaszą. I z nadzieniem, i bez nadzienia. Można było całe mnóstwo takich świeżych, ciepłych drożdżówek zjeść.

Jakież to czarodziejskie składniki potrzebne by dobre ciasto drożdżowe wyrobić? Ano potrzebujemy (na 12 drożdżówek):

 • 5 dag drożdży (zawsze i tylko świeżych!),

 • ½ kg mąki,

 • 1 szklankę mleka, opcjonalnie 1 szklankę wody,

 • 2 jaja,

 • 5 dag masła,

 • ½ szklanki cukru (gry chcemy, aby ciasto drożdżowe było słodkie).

Wiele lat próbowała Matka odtworzyć smak drożdżowych wypieków, ale bez skutku. Ileż to przepisów musiała przerobić, ile mąki poszło na zmarnowanie. A tu ciasto, albo nie wyrosło, albo po upieczeniu twarde jak kamień, albo w ogóle skleić się w całość nie chciało. Aż w końcu po rozum do głowy poszła Matka i po prostu babcię o przepis poprosiła. I teraz serwuje Matka swoim Cipciakom drożdżowe wypieki, takie właśnie, jak Bandzia Wandzia robiła.

Matka, tak jak i babcia, najpierw zaczyn rozrabia. W tym celu drożdże rozpuszcza w ciepłym mleku (½ szklanki) z dodatkiem łyżki mąki i cukru. Zostawia wymieszane składniki w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Miskę w której wyrobiony jest zaczyn przykrywa Matka ściereczką. Średni czas, jaki daje Matka drożdżom, to 20 minut.

Do wyrośniętych drożdży przesiewa (zawsze!) Matka mąkę, dodaje jedno całe jajo i jedno żółtko (białko pozostawia w miseczce, bo jeszcze się przyda!), pozostałą część ciepłego mleka, roztopione masło, i gdy robi ciasto drożdżowe na słodko, to i cukier.

Ciasto Matka wyrabia dość długo, do czasu, aż będzie odstawało od ręki. Musi być jednolite, bez grudek. Dopiero gdy osiągnie taki efekt, odstawia ciasto w ciepłe miejsce, by pod przykryciem (znowu używa Matka ściereczki) wyrosło, na około 20 minut.

Gdy planuje Matka drożdżówki, czy to na słodko czy to na słono, wyrośnięte ciasto dzieli najpierw na dwie równe części, każde dwie na kolejne dwie, i raz jeszcze każdy kawałek na cztery. Tak by wyszło dwanaście jednakowych kawałków. Z każdego kawałka formuje placki, w środek nakłada farsz, zlepia, nadaje kształt kuli i układa na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

Czasami jednak Matka piecze słodką babkę drożdżową bez nadzienia. Wówczas ciasto dzieli na pół, i każdą połowę wkłada do podłużnej formy chlebowej. Albo całość ciasta do okrągłej formy wkłada i piecze ze śliwkami.

Czasami ma Matka smaka na struclę. Ciasto zatem dzieli na dwie części, każdą część rozwałkowuje, smaruje mazidłem – ze śliwek, jabłek, maku czy kapusty, zawija w rulon i układa w podłużnej formie chlebowej.

Nim włoży Matka ciasto drożdżowe do pieczenia, to pozostawia je jeszcze w ciepłym miejscu i pod przykryciem na kolejne 10 minut do wyrośnięcia. A przed wstawieniem do pieczenia smaruje drożdżowe bułki roztrzepanym białkiem (gdy są to bułki słodkie, to z dodatkiem 1 łyżeczki cukru pudru).

Jak długo Matka piecze ciasto drożdżowe?

 • Drożdżówki około 15-17 minut w 180C,

 • Babkę drożdżową około 20 minut w 180C,

 • Struclę około 20-25 minut w 180C.

Smacznego!

© 2023 by The Beauty Room. Proudly created with Wix.com

 • Facebook Social Icon
 • Twitter Social Icon
 • Google+ Social Icon
 • YouTube Social Icon
 • Pinterest Social Icon
 • Instagram Social Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now