Polub nas na FB!

Kreatywne zajęcia przedświąteczne

i te wiosenne, i te zimowe

Przygotowywanie świątecznych ozdób, to doskonały czas na wspólne spędzenie czasu, zwłaszcza, zimową porą, gdy zmrok zapada dość wcześnie i wieczory są długie lub gdy za oknem pogoda, która nie zachęca do spacerów. Oczywiście można by zasiąść przed telewizorem i zmarnotrawić czas na oglądanie czego popadnie, ale to nie w stylu Matki i jej Cipciaków. Form kreatywnego spędzania czasu z rodziną w domu zna Matka bardzo wiele i nieustannie je wykorzystuje je. I bardzo, ale to bardzo lubi te wspólne wieczory z rodziną.

Z psychologicznego punktu widzenia istnieje wiele powodów, dla którego spędzanie czasu z rodziną jest ważne. Przede wszystkim spędzając razem czas, a nie „obok siebie” pogłębiają się relacje oraz wzmacniają więzi rodzinne. To czas którym towarzyszą rozmowy i słuchanie siebie nawzajem. Wspólne spędzanie czasu wolnego sprawia, że wzrasta w nas poczucie bezpieczeństwa i przynależności do rodziny oraz identyfikacji z nią. To także świetny sposób na oswajanie różnych, nowych emocji, budowanie pewności siebie. Spędzając razem czas mamy szansę dzielić się doświadczeniami i kolekcjonować wspólne przeżycia. A to ważne. Ważne aby nasze dzieci miały miłe wspomnienia z dzieciństwa i z domu rodzinnego.

Natomiast kreatywne spędzanie wolnego czasu wpływa wszechstronny rozwój dzieci. Dla dzieci takie działanie, to zwykła zabawa, która oddziałując ona na wszystkie płaszczyzny rozwoju przynosi daleko idące efekty:

 • rozwija myślenie u dzieci, mówienie, zapamiętywanie oraz procesy sensoryczne i percepcyjne,

 • wspomaga rozwój mięśni, sprawność manualną i małą motorykę,

 • uczy współpracy i innych określonych form zachowania,

 • sprzyja wzmocnieniu stabilizacji uczuciowej i wzbogacaniu repertuaru umiejętności interpersonalnych,

ponadto:

 • wspólne kreatywne spędzanie czasu pobudza u dzieci wyobraźnię i pomaga rozwijać pasje,

 • dzieci, które kreatywnie spędzają wolny czas, mają większą szansę na osiąganie lepszych wyników w nauce,

 • działa terapeutycznie - kreatywne działanie redukuje poziom stresu, pozwala na pozbycie się wewnętrznego napięcia, niepokoju i zahamowań,

 • wpływa dodatnio na równowagę wewnętrzną, przeciwdziała nadwrażliwości, niepokojowi, zahamowaniu i agresywności.

Dlatego warto!

Pamiętać trzeba również, że dzieci, które od wczesnego dzieciństwa za wzorzec miały kreatywny wypoczynek, będą kopiować taką formę spędzania czasu w życiu dorosłym. A nie ma nic lepszego, niż bycie dla dziecka wzorem. Dzieci ucząc się poprzez modelowanie, budują w sobie poczucie, że forma kreatywnego spędzania czasu wolnego jest bardzo dobra. Tylko kreatywni  rodzice mają szansę wychować kreatywne dzieci.

Zachowanie rodziców jest dla dzieci inspiracją do podejmowania własnych działań. Dzieci uwielbiają poznawać kreatywności swoich rodziców, zwłaszcza te, której podejmowali będąc w ich wieku. Chętnie rezygnują ze swoich pomysłów po to tylko, aby wypróbować pomysły swoich rodziców.  

Dobrym czasem na wykorzystanie kreatywności rodziców jest okres przedświąteczny. Wiadomo, że przed świętami cała masa pracy. Ale przy dobrej organizacji, obowiązki mogą stać się świetną zabawą i pretekstem do tego, aby spędzić więcej czasu z dziećmi. Przede wszystkim wszystkie mamusie muszą sobie uzmysłowić, że mogą a nawet powinny angażować dzieci we wszystkie zajęcia związane z przygotowywaniem świąt. Zwłaszcza te dla dzieci najmilsze, związane z przygotowywaniem świątecznych ozdób. W tym też zadaniu dzieci mogą wykazać się nie lada kreatywnością.

Kreatywne ozdoby świąteczne, to te którymi można udekorować choinkę w zimie, świąteczny wiosenny stół, kto ma – to kominek, ścianę - wykonując piękne rysunki, a nawet i te które będą dekoracją naszych drzwi. Można też przygotować świąteczną biżuterię. Pomysł rodzi pomysł.

© 2023 by The Beauty Room. Proudly created with Wix.com

 • Facebook Social Icon
 • Twitter Social Icon
 • Google+ Social Icon
 • YouTube Social Icon
 • Pinterest Social Icon
 • Instagram Social Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now