Polub nas na FB!

Słodki deser z kaszy manny

czyli pollenta po polsku według receptury Matki-kury

Z dzieciństwa pamięta Matka znienawidzony smak kaszy manny, serwowany dość często w porze porannej lub wieczornej, jako posiłek zdrowy i pożywny. Taka biała mamałyga, raz bardziej, raz mniej gęsta, zupełnie bez smaku. Ale by smak jakiś miała, to polewana była jakimś sokiem lub posypana cukrem do smaku. Pływało więc takie białe coś w soku lub błyszczało się od roztopionego cukru. Ohyda!

Ale co fakt, to fakt. Właściwości kaszy manny są nieocenione. I to nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Kasza manna zawiera: witaminy B1, B2, PP, B6, kwas foliowy, potas, żelazo, magnez i jod. I co ważne! Jako jedyna z kasz zawiera jego dużą ilość! Jest lekkostrawna, łatwo przyswajalna przez organizm. A do tego sycąca. Kasza manna jest więc świetnym pomysłem na sycące śniadanie oraz lekkostrawną kolację.

Która mama nie chciałaby swoim pociechom zaserwować takiego pożywnego posiłku?

Kasza manna doskonała jest również do przygotowania pysznego deseru. Takiej mamałygi, ale nie w wersji polskiej, lecz włoskiej. Taka niby włoska, a jednak polska pollenta.

Pollenta, to włoska potrawa ludowa sporządzana na ogół z mąki kukurydzianej lub kaszki kukurydzianej, niekiedy z dodatkiem sera i różnych sosów, np. sosu pomidorowego. Taki właśnie rodzaj mamałygi.

W wersji Matki-kury jej przyrządzenia niezbędne są następujące składniki:

  • 1 szklanka mleka,

  • 1 łyżka cukru pudru,

  • 50 g masła śmietankowego,

  • ½ szklanka kaszy manny.

No to do roboty!

Mleko zagotowujemy z cukrem. Odstawiamy, ale nie czekamy aż wystygnie. W drugim garnuszku rozpuszczamy masło. Do rozpuszczonego masła wsypujemy kaszę i, ciągle mieszając, przyrumieniamy ją. Gdy kasza się przyrumieni wlewamy gorące mleko i energicznie mieszamy, aż kasza zgęstnieje.

Ciepłą jeszcze kaszę przekłada Matka do silikonowych foremek, z których robi urocze białe babeczki z kaszki manny, w niczym nie przypominające, znanej każdemu polskiemu dziecku, mamałygi.

Babeczkę taką Matka serwuje z sosami owocowymi, owocami lub sokami.

Cipciakom smakuje, więc i Wam na pewno posmakuje!

Smacznego!