Polub nas na FB!

Ostatnio dodane posty

Żar narodowy czy karykatura patriotyzmu?

Patriotyzm. Cóż to takiego? Matka-kura w skupieniu przysłuchiwała się audycji „Młodzi patrioci”, emitowanej w Programie Pierwszym Polskiego Radia i sama sobie zadała pytanie o to, czy w ogóle wie, czym jest ony patriotyzm. I doszła do wniosku, że nie bardzo potrafi, ot tak z miejsca podać jakąś sensowną definicję.

Po głębszym wejrzeniu w siebie uznała jednak, że patriotyzm, to miłość do kraju w którym się żyje. Nie chciałaby bowiem Matka-kura obudzić się któregoś dnia, zejść z grzędy i przekonać się, że nie ma swojego „kurnika”. Że teraz, jakiś inny Kogut rządzi na podwórku, że gdakać powinna zacząć inaczej, inaczej myśleć, co innego jeść, zgoła inaczej się zachowywać.

Wsłuchując się jednak w wypowiedzi młodych ludzi, nie była nawet zdziwiona tym, że nie czuli się oni patriotami. Utożsamiali bowiem patriotyzm z tym, co dzieje się w naszym kraju, nie zaś z samym krajem. Bo któż chce być uczestnikiem tego, co dzieje się w świecie polityki na przykład.

A przecież przyznając się do patriotyzmu jednoczymy się z tymi, którzy nasze państwo kreują. A, jak się Matce-kurze wydaje, nie ma się czym chwalić. Odtrącają więc od siebie patriotyzm i wolą być obywatelami świata, bo lepiej utożsamiać się z czymś, czego nie ma potrzeby się wstydzić, niż z tym co w oczach innych jest cyrkiem na dwóch kołach, nie zaś państwem.

Jaki jest zatem dzisiejszy patriotyzm? Należy go, jak się Matce-kurze wydaje, rozpatrywać dwuaspektowo. Instytucjonalnie i indywidualnie.

Dzisiejszy patriotyzm ukryty jest pod płaszczykiem różnych ugrupowań. Nie będzie Matka-kura wymieniała ich z nazwy. Tyle tylko, że osoby zaangażowane w te ugrupowania, zamiast koncentrować się na miłości do Polski, do tego co polskie, koncentruje się na nienawiści – na nienawiści do tego, co inne niż polskie, co Polsce zagraża. I teoretycznie można by dywagować na ten temat i przytaczać rozmaite przykłady i dowody na słuszność idei tych ugrupowań. Oczywiście, że można. O jednym należy jednak pamiętać i mieć głównie na względzie wchodząc w taką dyskusję: między miłością i nienawiścią jest ogromna przepaść, nawet jeżeli pobudki tej nienawiści są ideowo racjonalne i wytłumaczalne. Fakt jednak pozostaje faktem. Miłość, oparta jest na emocjach pozytywnych, nawet gdy dotyczą sytuacji konfrontacji z tym co inne. Koncentruje się ponadto na odnalezieniu drogi do dialogu i pomyślnego nawiązania współpracy. Dla obopólnego dobra. Oparta jest na skoncentrowanej pozytywnymi emocjami mocy, nie zaś na mocy słowa, równie bolesnego jak moc pięści. I to jest ten, tytułowy, patriotyzm karykaturalny.

Istnieje jednak w ludziach coś więcej niż karykatura. Pocieszające jest to, że w badaniach, jakie zostały przeprowadzone na początku obecnego stulecia, żar narodowy, czyli miłość do kraju, jako terytorium, ojczyzny urodzenia, z godłem i hymnem, nie wygasł zupełnie. Co więcej, jest zaprzeczeniem wydawanych głośno opinii o patriotyzmie. Nie pamięta Matka-kura jak to procentowo wygląda, ale zdecydowana większość młodych ludzi, bo badania przeprowadzone były właśnie na takiej grupie badawczej, jednak odczuwa wzruszenie gdy słyszy hymn narodowy, jest silnie emocjonalnie związana z miejscem, w którym się urodziła, nawet, gdy w nim już nie mieszka, jest gotowa do tego, aby w obronie języka narodowego i narodowej tożsamości, stanąć do walki. Oczywiście gdyby zaszła taka potrzeba.

Całe szczęście, takiej potrzeby nie ma, co nie znaczy, że powinniśmy być bezczynni. Przecież każdy z nas może przysłużyć się dla naszego kraju. Jest on bowiem naszym wspólnym dobrem.

Aby nie przedłużać doda Matka-kura tylko jeszcze jedno mądre zdanie, wypowiedziane podczas tej audycji, z którym zupełnie się zgadzam i które stanowi jednocześnie pytanie dla Was: Nie pytaj, co Twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla kraju?

© 2023 by The Beauty Room. Proudly created with Wix.com

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Pinterest Social Icon
  • Instagram Social Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now