Polub nas na FB!

Ostatnio dodane posty

Kilka pomysłów na prezent dla dziecka

Prezenty! To to, co dzieci lubią najbardziej. Jest wiele dni w roku, w których obdarowujemy nasze pociechy prezentami. Urodziny, Dzień Dziecka, Mikołajki czy chociażby zbliżająca się właśnie Gwiazdka. Wszystkie te dni są ulubionymi dniami wszystkich dzieci. Wszystkie i wszystkich dzieci bez wyjątku. Nawet nie musimy pytać, dlaczego? Prezenty! To one właśnie sprawiają, że dzień ten jest dla naszych milusińskich wyjątkowy – i nie tylko dlatego, że świąteczny. I o ile dla dzieci ich każde te święto kojarzy się z wymarzonymi prezentami, to dla mamy i taty jest to kolejny „problemem” pod tytułem: Co kupić?

Oczywiście najprostsze rozwiązanie, to zapytać dziecko, co by chciało. Najprostsze, ale jednocześnie i dość ryzykowne. Możemy znaleźć się bowiem w mało komfortowej sytuacji, gdy dziecko zażąda od nas prezentu przekraczającego możliwości finansowe budżetu domowego. Nim więc zadamy naszemu dziecku owo pytanie, zastanowić powinniśmy się, czy aby nie wiemy, jakiego, i z której „półki”, prezentu oczekuje. Zazwyczaj przecież znamy, a przynajmniej powinniśmy znać, potrzeby naszych dzieci. Gdy zatem wiemy, czego nasze dziecko pragnie, no i przede wszystkim stać nas na zakup prezentu wymarzonego przez naszą pociechę, to problem mamy z głowy. Gorzej jednak, gdy oczekiwania dziecka rozmijają się z naszymi możliwościami.

A przecież prezenty na nie muszą być wcale kosztowne, by sprawić radość. Poniżej Matka-kura przedstawia kilka propozycji prezentów, które można podarować dziecku.

Pomysłów na prezent dla dziecka może być bardzo wiele i nie koniecznie muszą sprowadzać się do tradycyjnych zabawek, których i tak najczęściej dziecko ma bardzo wiele. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić dziecku kolejną lalkę, misia czy samochodzik. Sami jednak musimy ocenić, jaką wartość będzie miała kolejna, niemalże identyczna zabawka. I nie chodzi tutaj wyłącznie o jej wartość emocjonalną i o to, jak szybko zostanie rzucona w kąt. Nie chodzi też o jej wartość finansową, chociaż należy uświadomić sobie, że kupując kolejną zabawkę „inwestujemy” w dziecko. Chodzi o jej wartość edukacyjną. Dokonując zakupu warto zastanowić się, czy nie lepiej byłoby „zainwestować” w coś, co będzie równocześnie bawić i uczyć?

Zabawki edukacyjne. Dzięki nim dziecko rozwija wyobraźnię, doświadcza nowych bodźców i przygotowuje się do życia w grupie. U najmłodszych odpowiednio dobrana zabawka ma przede wszystkim stymulować zmysły. Dla niemowląt już sam kolor zabawki może być ważnym czynnikiem stymulującym, który ma za zadanie wspomagać prawidłowy rozwój dziecka i skupiać uwagę malucha. Dla dzieci nieco starszych dostępne są zabawki interaktywne. Zabawki tego typu nie tylko podobają się maluchom, lecz także pozytywnie wpływają na ich rozwój.

Zabawki interaktywne to sposób na wzbudzenie zainteresowania maluchów, które przecież lubią, kiedy wokół nich coś się dzieje. Ponadto wspomagają rozwój dzieci i uczą koncentracji. Dzięki nim szybciej rozwija się zmysł wzroku, słuchu i dotyku, a także zdolności poznawcze i motoryczne. Nie zapominajmy jednak, że zabawki tradycyjne również niosą edukacyjny walor. Pluszowy miś może uczyć radzenia sobie ze stresem, klocki rozwijają wyobraźnię przestrzenną, a żołnierzyki czy lalki mogą uczyć relacji w grupie. O tym, jak prezent wpłynie na dziecko, decydujemy przecież my, dorośli, sami podsuwając pomysły zabaw i wspólnie w nich uczestnicząc.

W dobie wszechobecnej telewizji, widea i Internetu doskonałym prezentem dla naszej pociechy będzie książka. Dla małych dzieci doskonałe będą kolorowe książeczki z obrazkami. Astrid Lindgren powiedziała, że „trzy najważniejsze funkcje książeczki z obrazkami to: spotkanie dziecka z obrazem-sztuką, spotkanie dziecka z literaturą, spotkanie dziecka z rodzicami”. Ta ostatnia funkcja wydaje się być jednakże tą najważniejszą. Oczywiście im dzieci starsze, tym więcej książeczka powinna zawierać, dostosowanych do wieku, treści. Jest to bardzo istotne. Bowiem tylko dobra książka może rozbudzić i rozwijać zainteresowania naszego dziecka, kształcić jego wyobraźnie, i umiejętności myślenia. Dobrze dobrana książka może wzbogacać społeczne doświadczenia dziecka, rozwijać jego słownictwo i ojczysty język. Może ponadto pokazać prawidłowe normy i zasady współżycia w najbliższym środowisku: rodzinnym, szkolnym oraz podwórkowym. Umiejętnie dobrana lektura, może też wspomagać nas, rodziców, w działaniach wychowawczych.

Mimo fascynacji nowoczesnymi technologiami i urządzeniami o możliwościach wykraczających poza przeciętną wyobraźnię, obserwujemy wyraźny renesans gier planszowych. Dlatego też warto zastanowić się, czy gra planszowa nie byłaby doskonałym prezentem dla naszego dziecka. Oczywiście ważny jest wybór odpowiedniej planszówki. Właściwie dobrane mogą mieć istotne znaczenie w wychowaniu i nauczaniu. Gry planszowe oddziałują bowiem na chłonny umysł dziecka. Pełnią rolę wychowawczą – uczą kontrolować emocje, dystansować się wobec porażek. Gry planszowe uczą jak przeżywać radość zwycięstwa, aby nie pogrążać w rozpaczy i tak pokonanego przeciwnika. Wspomagają ponadto proces kształcenia. Usprawniają myślenie strategiczne, rozwijają spostrzegawczość, koncentrację uwagi, pamięć, wyobraźnię, wyrabiają orientację i refleks – właściwości niezbędne w procesie uczenia się. Umożliwiają poznawanie otaczającej rzeczywistości poprzez zabawę: kształty, kolory, wielkości, elementy środowiska przyrodniczego i społecznego. Ponadto, wspierają sferę motywacyjną, stanowiąc doskonałe narzędzie zachęcające do pracy, szczególnie dla dziecka nieśmiałego lub przekonanego o swoim braku zdolności w danej dziedzinie. Mają też funkcję terapeutyczną (korekcyjną). Dają możliwość uwolnienia się od napięć, negatywnych emocji. Gry planszowe pokazują jak odczytywać i wyrażać uczucia, uczą rozwiązywać problemy. Zakup gry planszowej, to jednocześnie zaproszenie do gry, a to gwarancja wspólnie spędzonego czasu i dobrej zabawy.

Ponadto, warto przyglądać się uważnie zainteresowaniom swojej pociechy i zachęcać do rozwijania umiejętności w danym kierunku. Prezentem więc może być zarówno kurs tańca, malarstwa, kurs językowy czy nauka gry na instrumencie. Jest to prezent dobry zarówno dla malucha, jak i dla nastolatka. Prezent zmuszający do aktywności, to wyzwanie, ale o ileż ciekawsze od rzeczy, którą za chwilę odłożymy na półkę.

Na zakończenie warto dodać, że w dawaniu nie tylko ważne jest co dajemy, ale jak dajemy. Oto kilka matczynych wskazówek dla rodziców, w jaki sposób należy, lub czego powinni unikać, dając dziecku prezent:

 • [if !supportLists]Przede wszystkim dzieciom nie powinno się dawać pieniędzy. Dziecko, niezależnie od wieku, nie jest w stanie racjonalnie gospodarować finansami, i zazwyczaj wyda je na zupełnie niepotrzebne rzeczy. Ponadto przyzwyczajając dziecko do prezentów w postaci pieniędzy wyrabiamy w nich nawyk posiadania, bez związanego z tym posiadaniem wkładu własnego (pracy).

 • [if !supportLists][endif]Kupowanie prezentu to wydanie pieniędzy, dlatego nie powinno kupować się byle czego, ani w pośpiechu. Rodzice, wydając swoje pieniądze, powinni zatem zwrócić uwagę tak na kwotę, jak i na jego wartość osobistą. Prezent powinien być dowodem na to, że dobrze znamy nasze dziecko, jego gusta, upodobania i zainteresowania.

 • [if !supportLists] [endif]Opakowanie jest równie ważne, jak sam prezent. Jest w nim magia niespodzianki. Dlatego prezent dla dziecka powinien być pięknie zapakowany.

 • [if !supportLists]Obok prezentu i opakowania ważna jest też miła wiadomość, liścik, bilecik, ze śmiesznym wierszykiem czy rysunkiem – na pamiątkę.

 • [if !supportLists]Ważny jest czas podarowania prezentu. Dając naszym pociechom prezent pamiętajmy, aby nie robić tego w biegu. Należy dać dziecku czas na otwarcie, obejrzenie i omówienie prezentu. Niech to będzie miła, ważna dla niego chwila.

 • [if !supportLists] [endif]Jeżeli zdecydujemy się podarować naszemu dziecku coś, na co ono czekało i wie, że to dostanie, to można pomyśleć o dodatkowym elemencie niespodzianki. Może słodycz, albo mały dodatkowy prezent, może cudowne opakowanie? Im więcej włożymy w to wysiłku, tym dziecko będzie miało więcej frajdy.

© 2023 by The Beauty Room. Proudly created with Wix.com

 • Facebook Social Icon
 • Twitter Social Icon
 • Google+ Social Icon
 • YouTube Social Icon
 • Pinterest Social Icon
 • Instagram Social Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now