Polub nas na FB!

Ostatnio dodane posty

Czym karmić ptaki zimujące?

Nie wszystkie ptaki odlatują do ciepłych krajów. Ptaków zimujących w Polsce jest wiele. Wśród nich wymienić należy: sikory, dzięcioły, grubodzioby, kosy, kwiczoły czy sójki. Są też takie ptaki, które przylatują do naszego kraju z zimnej północy. Na przykład jemiołuszki.

Póki nie ma mrozu ptaki intensywnie żerują w parkach, na polach, a nawet w miejskich aglomeracjach, po to tylko żeby zgromadzić zapasy tłuszczu, który będzie im potrzebny podczas zimowych chłodów. Natura jest hojna, a ptaki „pamiętają”, gdzie mogą najbardziej skorzystać. Dlatego nie musimy ich jeszcze dokarmiać. Jednak jeżeli chcemy by ptaki zorientowały się gdzie jest karmnik, który będzie pełny w zimowe mrozy, to możemy w małych ilościach już zacząć podsypywać ptakom karmę. Ciągle dokarmianie ptaków zimujących w Polsce powinno rozpocząć się dopiero wtedy kiedy będą miały utrudniony dostęp do pożywienia z powodu mrozu i, często grubej lub twardej pokrywy śnieżnej. Ptaki wówczas na pewno będą potrzebowały pomocy człowieka, by przetrwać okres ciężkiej zimy.

Czym karmić ptaki zimujące?

Najlepiej podawać ptakom naturalne pożywienie, takie jak:

 • ziarna zbóż np. owies, proso, pszenica,

 • nasiona roślin oleistych (słonecznik w łupinach, najlepiej czarny, nasiona lnu, konopie, sezam),

 • orzechy,

 • pestki, np. pestki dyni,

 • owoce, np. jabłka, suszone morele, rodzynki.

Sikorki, dzwońce, czyże, grubodzioby, najchętniej jedzą czarne nasionka słonecznika. Kosy, kwiczoły i inne miękkojady najlepiej lubią miękkie owoce, takie jak jabłka. Jemiołuszka bardzo lubi owoce takie jak: jagody, porzeczki i winogrona. Chętnie zjada również jarzębinę, podobnie jak gil. Dla jera największy jego przysmak stanowią orzeszki buka. Sójka chętnie żywi się żołędziami, orzechami, drobnymi owocami lub ziarnem. Wróble najbardziej lubią nasiona różnych zbóż i chwastów. Gołębie to ptaki, które są z nami cały rok. Najczęściej spożywają pokarm roślinny, w zimę możemy karmić je różnego rodzaju ziarnem.

Są też ptaki, które potrzebują pokarmu który zawiera sporo tłuszczu. Dlatego trzeba zadbać aby dokarmiać ptaki, zarówno orzechami i drobnymi nasionami – ziarnem słonecznika lub siemieniem, jak i słoniną. Przede wszystkim smakoszem słoninki jest sikorka.

Jeśli zaś chcemy coś dać wszystkożernym – z naciskiem na mięsożernym – krukowatym, to warto podrzucić im na przykład korpus z kury. Ale nie tylko. Szpaki lubią posilać się jagodami, ślimakami, nasionami, oraz owocami drzew. Wrona jest wszystkożerna. W okresie letnim zjada głównie pokarm zwierzęcy, drobne ssaki, owady, ślimaki. Zimą możemy karmić wrony różnymi ziarnami i suszonymi owocami. Wrona najczęściej szuka pokarmu na ziemi, dlatego też jeśli zamierzamy karmić właśnie te grupę ptaków, będziemy musieli przygotować specjalny karmnik. Kawka, choć zjada głównie dżdżownice i owady nie jest wybredna. Potrafi zjeść także różne odpadki. Gawron w okresie zimowym nie pogardzi pokarmem roślinnym, takim: jak ziarna i kiełki zbóż, bulwy roślin i różnego rodzaju nasiona. Gawrony można karmić też suszonymi owocami.

Nie powinniśmy jednak pod żadnym względem karmić ptaków chlebem ani resztkami. Przetworzona żywność w swoim składzie ma duże ilości soli i sztucznych dodatków, które mogą tylko ptakom zaszkodzić.

© 2023 by The Beauty Room. Proudly created with Wix.com

 • Facebook Social Icon
 • Twitter Social Icon
 • Google+ Social Icon
 • YouTube Social Icon
 • Pinterest Social Icon
 • Instagram Social Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now