Polub nas na FB!

Ostatnio dodane posty

Babcine porady, o których każda pani domu wiedzieć powinna


Ratowanie dań przypalonych

Można stosować tylko, jeżeli cała potrawa nie przeszła zapachem spalenizny, a tylko mała jej część przystała do dna rondla czy garnka. Nie należy potrawy mieszać, tylko garnek z pokrywą wstawić w zimną wodę. Po kilku minutach wyjmujemy ostrożnie rondel z wody, przekładamy lub przelewamy zawartość do drugiego naczynia i gotujemy dalej. Część przypalona pozostaje w pierwszym naczyniu.

Tarta bułka

Tartą bułeczkę do panierowania mięsa i ryb robimy z resztek pszennego chleba i bułek, suszonych w piecu lub na słońcu, utartych i przechowywanych w blaszanym pudełku.

Przechowywanie masła

Masło przez czas dłuższy można przechować, zalewając je przegotowaną i ostudzoną wodą osoloną. Woda powinna pokrywać masło.

Gotowane jarzyny i włoszczyzna

Wszelkie jarzyny i włoszczyzna ugotowane w rosole, przetarte przez sito, dają dobrą zaprawę do zup jarzynowych.

Nieszkodliwy ocet

Napełnić gąsiorek sokiem wyciśniętym z gruszek, włożyć kawałek gorącego jeszcze, wprost z piekarni przyniesionego pszennego chleba (tylko miękkiego, bez skórki). Gąsiorek obwiązać szmatką i na 8 dni pozostawić na słońcu, po czym ocet jest gotów. Rozmiękły chleb, który wypłynął na powierzchnię, pozostawia się w gąsiorku, który można napełnić ponownie sokiem z gruszek.

Jak zmiękczyć twardą wodę

Zmiękczyć twardą wodę można dodając do niej szczyptę (na koniec noża) sody kuchennej.

Gotowanie strączkowych

Strączkowe – po opłukaniu – namoczyć na 12-15 godzin, ogrzać w tejże wodzie; gdy się pokaże piana, wodę tę odlać i nalać gorącej, w której gotować dalej.

Gotowanie rosołu

Chcąc mieć mocny rosół, należy mięso nastawić z zimną wodą, aby jak najdokładniej wyzyskać białkony, znajdujące się w mięsie.

Zaprażka mączna

Mąkę smażymy na maśle, aż się na powierzchni pokażą pęcherze, po czym rozprowadzamy ostudzonym rosołem i mieszając, gotujemy do pożądanej gęstości.

Gotowanie ryżu

Gotując ryż, tylko potrząsać rondlem, a nie mieszać, ażeby pozostał sypki.

Gotowanie sztuki mięsa

Wyluzowane kości nastawić w zimnej wodzie, mięso włożyć do wrzątku, aby się białko ścięło na powierzchni i sok w mięsie pozostał.

Domowy cukier waniliowy

Dwie laski wanilii zasypać kryształem i przechowywać w szczelnie zamkniętym słoju. Cukier tak przejdzie zapachem wanilii, że może być używany do potraw zamiast niej samej.

Cukier o zapachu cytrynowym

Obetrzeć żółtą skórkę z cytryny na delikatnej tarce, zmieszać z cukrem kryształowym i przechowywać w szczelnie zamkniętym słoju. Używać tego aromatycznego cukru do ciast i legumin.

Gotowanie budyniu

Gotując budynie należy dolewać co pewien czas wrzątek, aby zastąpić nim wygotowującą się wodę.

Smażenie wątróbki

Wątróbka nie stwardnieje, jeśli ją osolimy dopiero po usmażeniu.

Smażenie kiełbasy

Kiełbasy nie pękają w smażeniu, jeśli je zmaczamy mlekiem, co czyni też zbytecznym ich obgotowywanie.

Smażenie grzybów

Grzyby przed smażeniem należy wpierw obetrzeć, a dopiero potem utarzać w mące. Nie przylegają do patelni i nie łamią się przy przewracaniu.

Włoszczyzna na zimę

Pietruszkę, szczypiorek, szczypior z cebuli, koperek, liście selerów – drobno pokroić i suszyć na arkuszach czystego papieru w wolnym piecu po ukończeniu gotowania, w ciepłym piekarniku. Taka przyprawa podnosi smak zup, dań mięsnych i jarzynowych, zastępuje ostre korzenie i jest od nich zdrowsza.

Ucieranie masła na śmietanę

Świeże masło pokrojone w drobne kawałki, włożyć do naczynia wstawionego do drugiego naczynia z gorącą wodą i prędko ucierać aż zmięknie. Następnie na chłodzie utrzeć na gładką masę.

Kremowa śmietana i bita śmietana

Aby otrzymać twardy krem, należy śmietanę trzymać w chłodnym miejscu kilka godzin przed użyciem. Ubijać w porcelanowym naczyniu. Dopiero gdy śmietana ubita, należy ją ocukrzyć. Nie należy jej nadto słodzić, gdyż przez to zatraca się wykwintny aromat śmietanki. Na pół litra śmietanki bierzemy dwie łyżki cukru waniliowego (lub cukru utłuczonego z wanilią).

Miary i wagi

1 czubata łyżka mąki = 25 g

1 płaska łyżka mąki = 15 g

l łyżeczka mąki kartoflanej = 10 g

1 łyżka stołowa cukru = 25-30 g

1 łyżka stołowa masła lub tłuszczu = 50 g